Zagreb, 17. travnja, 2023. – Zahvaljujući Akcijskom planu za provedbu Nacionalnog strateškog okvira protiv raka za razdoblje do 2025. godine Hrvatska bi se trebala pomaknuti s porazno visoke stope smrtnosti od raka koja među najvišima u Europi, istaknuto je na panel raspravi u organizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. U Akcijski plan će se tijekom sljedeće tri godine uložiti ukupno 8,5 milijardi eura iz državnog proračuna i europskih fondova. Među ostalim, ciljevi su Akcijskog plana povećati očekivano trajanje života sa 78,5 na 79,2 godine, smanjiti udio pušača s 22,1 na 20 posto, smanjiti potrošnju alkohola per capita s 8,7 na 8,4 litre, povećati broj učenika osmih razreda koji se cijepe protiv HPV-a, postići bolji odaziv na probir za rak te uspostaviti niz mehanizama koji će rano otkrivanje i liječenje raka učiniti efikasnijim nego danas.
Prioritetna područja Akcijskog plana usmjerena su smanjenju pojavnosti raka promicanjem zdravih životnih navika, učinkovitiju provedbu nacionalnih preventivnih programa, uspostavu sustava optimalnog praćenja i kontrole podataka o onkološkim pacijentima, smanjenju pojavnosti i smrtnosti od raka i produljenju i povećanju kvalitete života oboljelih od raka.
Rak je vodeći javnozdravstveni problem u Hrvatskoj, kao i u cijeloj Europskoj uniji, a procjenjuje se da u Hrvatskoj živi 170 000 osoba koje su bolovale ili boluju od raka te je drugi najčešći uzrok smrtnosti. Odgovoran je za 27 posto smrti u Hrvatskoj u 2018. godini, vodeći je uzrok smrtnosti osoba mlađih od 65 godina te je odgovoran za 50 posto smrtnih slučajeva kod žena i 35 posto kod muškaraca. Maligne bolesti su jedan od najvećih javnozdravstvenih izazova današnjice, uz mnoge uzroke rizika njihova nastanka i razvoja.
Nacionalni strateški okvir protiv raka ističe da je uspjeh moguće ostvariti jedino uz sudjelovanje i suradnju svih dionika koji će zajedno raditi na zajedničkom cilju – nabavi opreme za prevenciju, dijagnostiku i liječenje osoba oboljelih od raka te uspostavi Nacionalne onkološke mreže i nacionalne baze onkoloških podataka, koji imaju izravan utjecaj na ishode liječenja, ključnog pokazatelja uspješnosti reforme zdravstva.
Inače, prije više od godine dana Koalicija udruga u zdravstvu pokrenula je kampanju „Vrijeme je“ u suradnji sa svim utjecajnijim udrugama onkoloških bolesnika, uz podršku Ministarstva zdravstva, Zbora zdravstvenih i medicinskih novinara Hrvatskog novinarskog društva te Inovativne farmaceutske inicijative. Glavni cilj kampanje bio je okupiti sve najvažnije dionike zdravstvenog sustava i potaknuti ih i poduprijeti u provedbi Nacionalnoga strateškog okvira protiv raka, koji je Hrvatski sabor donio prije više od dvije godine. Akcijski plan je i kruna tog nastojanja udruga da se napokon pokrene zdravstveni sustav u borbi protiv raka.
O Akcijskom planu govorili su:
- sc. Marija Bubaš, dr. med., državni tajnik Ministarstva zdravstva
- dr. Vera Katalinić Janković, – posebna savjetnica ministra zdravstva
- prof. dr. sc. Krunoslav Capak, prim.dr.med., ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo
- Akademkinja Mirna Šitum – inicijatorica Nacionalnog programa za rano otkrivanje melanoma
- Dunja Skoko-Poljak, dr. med., načelnica Sektora z javno zdravstvo i javnozdravstvenu zaštitu MIZ-a
- dr. sc. Stjepko Pleština, dr. med. spec., predstojnik Klinike za onkologiju KBC Zagreb, predsjednik Hrvatskog društva internističke onkologije
- dr. sc. Ana Fröbe, dr. med., pročelnica Klinike za onkologiju i nuklearnu medicinu KBC Sestre Milosrdnice
- Ivana Brkić Biloš, dr. med., voditeljica Služba za epidemiologiju i prevenciju kroničnih nezaraznih bolesti HZJZ
- Tatjana Nemeth Blažić, dr. med., nacionalni koordinator za Nacionalni program probira karcinoma vrata maternice u Hrvatskoj
- dr. sc. Mario Šekerija, dr. med., voditelj Odjela za maligne bolesti HZJZ
- Andrea Šupe-Parun, dr. med., voditeljica Odjela za programe probira raka dojke HZJZ-a
- edukac. rehab. Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu
- Ivana Kalogjera, predsjednica udruge „Nismo same“
- Goranka Brnas, potpredsjednica udruge „Nismo same“
- Ljiljana Vukota, tajnica udruge „SVE za NJU“
Photos by:Ognjen Karabegović
Okupljeni su donijeli sljedeće zaključke i preporuke:
- Svi najvažniji dionici zdravstvenog sustava okupili su se oko strateškog okvira i akcijskog plana jer se jedino zajedničkim snagama može doći do unapređenja.
- Mnogi oblici raka mogu se spriječiti te stoga velika odgovornost leži na svakom pojedincu. Uz životne navike, izuzetno veliku ulogu imaju programi primarne i sekundarne prevencije.
- Praćenje i izvještavanje o ishodima liječenja su ključ, a provedba Akcijskog plana će ih omogućiti.
- Za razliku od nekih drugih akcijskih planova, ovaj Akcijski plan ima financijsko pokriće.
- Akcijski plan ima određenih manjkavosti kao što su imenovanje odgovornih osoba i jasno definirani rokovi, no daje smjer, definira fokus i ciljeve. Akcijski plan je živi organizam koji ostavlja prostor za poboljšanja kroz svakodnevno djelovanje.
- Zdravstvena pismenost i dostupnost zdravstvene zaštite preduvjeti su za pozitivne pomake.
- U onkološku bazu trebaju biti uključene sve relevantne institucije jer su kliničke baze i povezivanje ustanova neophodni za praćenje ishoda liječenja.
- Struka treba predložiti, a Ministarstvo zdravstva definirati broj ustanova koje će biti centri izvrsnosti. Centri izvrsnosti i multidisciplinarnost koje predviđa Akcijski plan, imaju veliki utjecaj na ishode liječenja.
- Za povećanje sudjelovanja u nacionalnim preventivnim programima potrebno je unaprijediti suradnju s liječnicima obiteljske medicine i patronažnim sestrama te sustavno provoditi edukativne kampanje i kampanje podizanja svijesti.
- Postojeće informatičke programe potrebno je unaprijediti kako bi se ostvarili još uspješniji rezultati nacionalnih preventivnih programa.
- Udruge bolesnika pozivaju na veću uključenost, suradnju i bolju komunikaciju jer imaju veliku ulogu u podizanju razine zdravstvene pismenosti, koja utječe na veću suradljivost pacijenata i bolju kvaliteta života oboljelih.
Piše:T.P.