STRUČNJACI JEDNOGLASNI: Cijepljenje protiv HPV-a treba postati obavezno – Rak vrata maternice može se spriječiti

Lokalne vijesti

U Hrvatskoj se godišnje troši oko 10 milijuna eura na liječenje bolesti povezanih s humanim papiloma virusom (HPV), a unatoč tome, procijepljenost i dalje nije na zadovoljavajućoj razini, istaknuto je na konferenciji za medije „Jedna briga manje“, koju su organizirali Udruga za zdravstvenu pismenost, CroMSIC i portalzdravlje.hr.

Cilj konferencije bio je skrenuti pažnju na važnost edukacije, prevencije i cijepljenja protiv HPV-a, virusa koji uzrokuje čak šest vrsta karcinoma, među kojima i rak vrata maternice – treći najčešći rak kod žena u dobi od 30 do 49 godina.

Struka jasno poručuje – cijepljenje mora ući u obavezni kalendar

„Cijepljenje protiv HPV-a trebalo bi biti obavezno. Osim školskih timova, cjepivo bi trebalo biti dostupno i u ordinacijama obiteljske medicine, ginekološkim ambulantama te bolnicama“, poručio je izv. prof. dr. sc. Goran Vujić, pročelnik Zavoda za ginekološku onkologiju KBC-a Zagreb. Dodao je kako je to jedini učinkovit način smanjenja broja oboljelih.

Velike razlike u procijepljenosti među županijama također su zabrinjavajuće – dok neke bilježe i do 80% cijepljene djece, u drugima, poput Dalmacije, ta brojka jedva prelazi 30%. „U županijama gdje je omogućeno cijepljenje u školama, procijepljenost je znatno viša“, naglasila je prim. Tatjana Nemeth Blažić iz HZJZ-a.

Prevencija ne spašava samo živote – već i državnu blagajnu

Prema istraživanju koje je provela nizozemska agencija Asc Academics u suradnji sa Sveučilištem u Groningenu, Hrvatska godišnje troši oko 10 milijuna eura na liječenje bolesti povezanih s HPV-om. Prevencija putem cijepljenja i redovitih pregleda mogla bi te izdatke znatno smanjiti.

Primjeri iz Finske i Škotske, gdje je visoka procijepljenost postignuta kvalitetnim kampanjama, pokazuju da su slučajevi invazivnog raka vrata maternice gotovo nestali među cijepljenom populacijom. „Tko se ne bi cijepio protiv raka?“, poručila je dr. Neda Ferenčić Vrban iz Hrvatske lige protiv raka.

Liječnici: Potrebna je veća edukacija i bolja komunikacija

Obiteljski liječnici i pedijatri ističu potrebu za dodatnim informiranjem roditelja, djece, ali i zdravstvenih djelatnika. „Velik broj ljudi ne zna dovoljno o HPV-u i cijepljenju, a strah i dezinformacije su česti“, kazala je prim. dr. Ines Balint, iz Udruge za zdravstvenu pismenost. Smatra kako bi kampanje putem društvenih mreža i javnih servisa, poput nacionalne televizije, značajno doprinijele zdravstvenoj pismenosti.

Mladi educiraju mlade – kampanja ‘Budi mRAK’

Posebnu ulogu u edukaciji mladih preuzima projekt „Budi mRAK“, koji posljednjih godina provodi radionice u školama, a od ove godine fokus stavlja upravo na mlade do 25 godina – one koji još uvijek imaju pravo na besplatno cijepljenje.

„Cilj nam je informirati mlade kako bi sami mogli donijeti pravovremenu i odgovornu odluku o svom zdravlju“, rekla je Petra Vita Kasović, nacionalna koordinatorica projekta, najavivši akciju cijepljenja koja će se 15. svibnja provesti na 11 lokacija u Zagrebačkoj županiji.

Stigma i šutnja – dodatni neprijatelji prevencije

Rak vrata maternice, osim fizičkih posljedica, ostavlja i veliki emocionalni i socijalni trag. „Mnoge žene skrivaju dijagnozu zbog stigme, srama i straha od osude. Zato je važno imati podršku zajednice koja ne osuđuje, već razumije i pomaže“, rekla je Ljiljana Vukota iz Udruge „Sve za nju“.

Stručnjaci i organizatori složili su se da je cjelovita prevencija HPV-a, koja uključuje cjepivo, edukaciju i destigmatizaciju, jedini održiv put ka smanjenju broja oboljelih i spašavanju života.

Prethodni članakSljedeći članak