STRUČNJACI UJEDINJENI: UVEDITE PROIZVODNJU CAR-T TERAPIJE KOJA SPAŠAVA ŽIVOTE I BITNO SMANJUJE TROŠKOVE LIJEČENJA

Otvorena je 1. Međunarodna konferencija za imunološko liječenje raka koja je okupila vrhunske domaće i inozemne stručnjake. Zaklada Zora, koja je organizirala Konferenciju, započela je proces uvođenja domaće proizvodnje CAR-T terapije za oboljele od B staničnih leukemija, limfoma i multiplog mijeloma.

 „CAR-T terapija je revolucionarna terapija koja koristi vlastite pacijentove stanice koje onda prepoznaju i ubijaju stanice raka. Milijun eura potrebno je kako bi spasili mnoge živote u Hrvatskoj – od leukemije, limfoma i mijeloma. Šanse za izliječenjem su i do 90%, a o uštedama već smo sve rekli. Mnogostruke su. I ono što je bitno, na godinu bi na taj način spasili i do 50 života. To je više nego dovoljno opravdan razlog za uvođenje proizovodnje CAR-T u Hrvatskoj.“- rekao je Mladen Merćep.

Podršku uvođenja ove terapije dao je i ministar demografije, Ivan Šipić.

„Spasiti barem jedan život, već sve govori. To znači da je ovo uspješna terapija i da je potrebno prikupiti novac za njezinu proizvodnju. Od srca sam zahvalan na ovakvoj inicijativi. Ova borba traje godinama i posebno sam zahvalan prof. Merćepu i Zakladi Zora koji se neumorno bore da u Hrvatskoj krene proizvodnja ove terapije. I zato sam danas ovdje. Ako je moguće tim načinom, ne samo smanjiti cijenu terapije, nego pomoći i spasiti život jednog djeteta, jedne odrasle osobe, onda znamo koliko je ova inicijativa bitna. Ako može u drugim zemljama, zašto ne bi i u Hrvatskoj.?“- poručio je ministar demografije, Ivan Šipić.

Jedan od začetnika CAR-T terapije, doktor Boro Dropulić, podijelio je svoja iskustva o ovoj spasonosnoj terapiji. Upravo je dogovoren sporazum s Brazilom i Indijom, kako bi lokalnom proizvodnjom CAR-T pripravaka po što povoljnijoj cijeni liječili što veći broj oboljelih.

„Benefiti vlastite proizvodnje CAR-T su ogromni. Dok se sada na takvu terapiju komercijalnim putem čeka i po nekoliko tjedana, a znamo da bolestan čovjek nema vremena za čekanje, s domaćom proizvodnjom ovog pripravka, pacijent bi terapiju mogao dobiti unutar 7 dana. Kada govorimo u financijskom smislu, uštede su jako velike. Sada jedna takva terapija iznosi i do 400 000 eura. S domaćom proizvodnjom, terapija bi stajala 40% manje, pa čak i više kako bi se ona dalje razvijala. Mi želimo pokazati, a i dokazali smo da skupe terapije nisu rezervirane samo za bogate ljude. Ovakve vrste terapija mogu i trebaju biti dostupne svima kojima su one potrebne.“- poručio je dr. sci. Boro Dropulić, Caring Cross, SAD.

 

Dok se Slovenija priprema za početak primjene CAR-T terapije, u Španjolskoj na Sveučilištu u Barceloni proizvodi se CAR-T terapija.

 „Već je 500 pacijenata primilo ovu terapiju koja je napravljena na našem Sveučilištu u Barceloni i mi smo jako zadovoljni, ne samo zbog ishoda liječenja, već i zbog smanjenih troškova, a to je 1/3 od ukupne vrijednosti komercijalne terapije. Jako smo zadovoljni jer imamo tu mogućnost dati  terapiju na vrijeme oboljelima koji su kandidati za CAR-T.“- rekao je prof.dr.sc. Alvaro Urbano- Ispizua sa Sveučilišta u Barceloni.

U Hrvatskoj oboljeli mogu primiti CAR-T terapiju u KBC-u Zagreb, no samo određen tip terapije. Na godinu, terapiju primi 10-15 bolesnika.

„Kada bi imali sve potrebne terapije CAR-T, tada bi mogli liječiti 60 pacijenata na godinu. Toliko ih je s indikacijama za takvu vrstu terapije, što znači da jedan značajan dio bolesnika trenutačno nije u mogućnosti  dobiti CAR-T. Kada bi uveli domaću poizvodnju, mogli bi liječiti i te pacijente.“- poručio je prof. dr. sc. Igor Aurer, dr. med., specijalist internist, subspecijalist hematologije, pročelnik Zavoda za hematologiju KBC-a Zagreb.

Zaklada Zora pokrenula je inicijativu uvođenja proizvodnje CAR-T terapije. Za početak proizvodnje potrebno je prikupiti milijun eura. U tijeku je humanitarna akcija „Umjesto jedne kave, doniraj za život“, kojom se educirati o potrebi uvođenja CAR-T kako bi se svim oboljelima u Hrvatskoj moglo na vrijeme pomoći.

 

 

Piše: A.P.D.

Foto: Dejan Tatomir

Prethodni članakSljedeći članak